ZASADY UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE
Pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych (…) – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki- do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
- uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
- słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Charakter pomocy materialnej:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 514 zł netto na 1 osobę w rodzinie, dochód z gospodarstwa rolnego wynosi 288 zł/ha przeliczeniowy. (art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 930 ze zm.)
Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 930 ze zm.) są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Warunkiem przyznania stypendium jest zamieszkanie na terenie gminy Wojnicz.
Pod pojęciem miejsca zamieszkania ucznia pozostającego pod władzą rodzicielską (małoletniego) należy rozumieć miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 marca 2009, sygn. akt I OW. 122/08). W związku z powyższym, małoletni uczniowie spoza terenu Gminy Wojnicz, pobierający naukę w wojnickich szkołach publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i mieszkający w bursach, internatach lub na stancjach w Wojniczu, uprawnieni są do ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w gminach, na terenie których zamieszkują ich rodzice lub opiekunowie prawni.
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek (zał. nr 1)
- rodziców, opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia
- pełnoletniego ucznia
- dyrektora szkoły
Faktury, bądź rachunki, muszą być imienne na rodzica/opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia. Istotne jest także by np. plecak, buty itp. miały adnotację „szkolne”. Jeżeli zakupiony towar nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze a sprzedawca nie chce potwierdzić tego faktu na odwrocie rachunku, może potwierdzić szkoła do której uczęszcza uczeń.
Wydatki kwalifikowane do stypendium szkolnego (zał. nr 3)
WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO WRAZ Z WYMAGANYMI DOKUMENTAMI PRZYJMOWANE SĄ W CENTRUM EKONOMICZNO – ADMINISTRACYJNYM W WOJNICZU, UL. SZKOLNA 11, OD 1 DO 15 WRZEŚNIA 2017 ROKU OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. OD 7:00 DO 15:00.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wnioski można pobrać w szkole, w Centrum Ekonomiczno – Administracyjnym w Wojniczu, ul. Szkolna 11 i na stronie internetowej www.cea.wojnicz.pl zakładka: DRUKI DO POBRANIA
- Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające uzyskiwane w rodzinie dochody za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku – sierpień 2017 r. (kserokopie dokumentów + oryginały do wglądu)
ZASIŁEK SZKOLNY
ZASADY UBIEGANIA SIĘ O ZASIŁEK SZKOLNY
- Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie zasiłku szkolnego przysługuje uczniom, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Przez zdarzenie losowe należy rozumieć nagłe, nieprzewidywalne, niemożliwe do uniknięcia (nawet przy zachowaniu należytej staranności o swoje sprawy) okoliczności losowe, które mają wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej rodziny (np. klęska żywiołowa, śmierć lub choroba jednego z rodziców).
- Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawnieni są wszyscy uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
a) mają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Wojnicz
b) w rodzinie zaistniało w/w zdarzenie.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wnioskodawca powinien złożyć wniosek (zał. nr 2) w terminie dwóch miesięcy od dnia wystąpienia w/w okoliczności w Centrum Ekonomiczno – Administracyjnym w Wojniczu, ul. Szkolna 11.
- Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzenia losowego
FORMA PRZYZNANIA ZASIŁKU SZKOLNEGO
- Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:
zał. nr 1 – wniosek o stypendium szkolne
zał. nr 2 – wniosek o zasiłek szkolny